ZAMANI VERİMLİ KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER

ZAMANI VERİMLİ KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER

Zamanı verimli kullanarak sorumluluklarınızı rahatlıkla ve en güzel şekilde yerine getirebilirsiniz. Bu da size iç huzuru ve mutluluğu yakalamanızı sağlar. Bunun sonrasında da kendinize güveniniz gelir. Kalan vakti ise rahatlıkla sevdiğiniz işlere ayırabilirsiniz.

Zamanı verimli kullanmak da ancak zamanı disiplin altına almakla mümkün olur. Zamanı disiplin altına almak için de güzel bir plan ve sıkı bir çalışma gerekmektedir. İradenizi kuvvetlendirir ve planlarınızı kararlılıkla uygularsanız derslerinizde ve işlerinizde başarılı olursunuz.

Kesinlikle, tembellik yüzünden planlarınızı ertelemeyin. Başkalarının sizin hayatınızı alt üst etmesine ve planlarınızı bozmasına izin vermeyin. Yarın yaparım ifadesini unutun ve yarın yokmuş gibi davranın. Başarısızlara bir bakın, neredeyse bunların tamamına yakınını “yarın yaparımcı” ların oluşturduğu grup olduğunu göreceksiniz.

Yapılacak işleri öncelik sırasına koyun ve her işe gerektiği kadar zaman ayırın. Harekete geçmek için de gökten ilham gelmesini beklemeyin. Hemen karar verin ve kararlarınızı uygulamaya koyun, taviz vermeyin.

Uykunuza Dikkat Edin.

Hayatınızı düzene koymadan, uyku ve dinlenme zamanlarınızı sistemleştirmeden zamanı asla kontrol altına alamazsınız. Muhakkak uykunuzu siz yönetmelisiniz. Eğer uyku sizi yönetiyorsa durum çok sıkıntılı demektir. Tam olarak dinlenmemiş ve uykusunu alamamış bir kişi asla verimli çalışamaz. Uykuyu hâkimiyetiniz altına almak istiyorsanız, çok önemli şeyler hariç kesinlikle ve kesinlikle aynı saatlerde yatıp kalkmayı adet haline getirmelisiniz.

Zamanı Boşa Harcamayın.

Zaman denetimi ve yönetiminde çok önemli bir nokta da boşa harcadığınız zamanın ne kadar olduğunun bilincinde olmanızdır. Pek çok kişi her gün yapmaları gereken işlerini ilgisiz ve disiplinsiz bir şekilde ele almaktadır. Bundan dolayı da kendi kabiliyetlerinin neredeyse yarısını kullanabilmektedirler. Hâlbuki işlerine severek sarılsalar, hem daha başarılı olacaklar hem de zamandan tasarruf edeceklerdir

Zaman Hırsızlarına Dikkat.

Zaman hırsızlarına çok dikkat edin. Bana göre bugün en büyük zaman hırsızı televizyondur. Televizyon gelmiş geçmiş bütün hırsızların en önde gideni ve en maharetlisidir. Herkesin en değerli varlığı olan zamanı çaldığı halde bugüne kadar hiç yakalanmamış ve mahkûm olmamıştır. Hala serbest şekilde hırsızlıklarına devam etmekte ve hiç kimse de yaptığı hırsızlıkların hesabını kendisine sormamaktadır.

Diğer bir zaman hırsızı da kötü arkadaştır. Arkadaşımızı iyi seçmeli; fayda vermeyen arkadaştan şiddetle kaçmalıyız. Bu konuya herkesin özellikle de gençlerin çok önem vermesi gerekmektedir.

Bilgisizlik ve tembelliği de zaman hırsızları arasında sayabiliriz. Bilgisizlik; kendi özelliklerimizi ve zaman yönetimini bilmemek, tembellik ise doğru ve iyi olanı yani yapılması gerekeni değil de nefsimizin istediği şeyi yapmaktır.

 

Yrd. Doç. Dr. Ahmet AVCI “Başarılı ve mutlu olmaya var mısın?”